Taivuta "padota" - taivutus suomeksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

suomi"padota" taivutus

Infinitiivi
suomi
  • padota
Preesens
suomi
  • patoan
II-Partisiippi
suomi
  • padonnut

Indikatiivi

Preesens

minä
patoan
sinä
patoat
hän/se
patoaa
me
patoamme
te
patoatte
he
patoavat
passiivi
padotaan

Preesens, negatiivinen

minä
en patoa
sinä
et patoa
hän/se
ei patoa
me
emme patoa
te
ette patoa
he
eivät patoa
passiivi
ei padota

Imperfekti

minä
patosin
sinä
patosit
hän/se
patosi
me
patosimme
te
patositte
he
patosivat
passiivi
padottiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en padonnut
sinä
et padonnut
hän/se
ei padonnut
me
emme padonneet
te
ette padonneet
he
eivät padonneet
passiivi
ei padottu

Perfekti

minä
olen padonnut
sinä
olet padonnut
hän/se
on padonnut
me
olemme padonneet
te
olette padonneet
he
ovat padonneet
passiivi
on padottu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole padonnut
sinä
et ole padonnut
hän/se
ei ole padonnut
me
emme ole padonneet
te
ette ole padonneet
he
eivät ole padonneet
passiivi
ei ole padottu

Pluskvamperfekti

minä
olin padonnut
sinä
olit padonnut
hän/se
oli padonnut
me
olimme padonneet
te
olitte padonneet
he
olivat padonneet
passiivi
oli padottu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut padonnut
sinä
et ollut padonnut
hän/se
ei ollut padonnut
me
emme olleet padonneet
te
ette olleet padonneet
he
eivät olleet padonneet
passiivi
ei ollut padottu

Käännöksiä suomeksi sanalle "padota"

Näe yleisimmät verbit suomen kielessä.