Taivuta "karhita" - taivutus suomeksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

suomi"karhita" taivutus

Infinitiivi
suomi
  • karhita
Preesens
suomi
  • karhitsen
II-Partisiippi
suomi
  • karhinnut

Indikatiivi

Preesens

minä
karhitsen
sinä
karhitset
hän/se
karhitsee
me
karhitsemme
te
karhitsette
he
karhitsevat
passiivi
karhitaan

Preesens, negatiivinen

minä
en karhitse
sinä
et karhitse
hän/se
ei karhitse
me
emme karhitse
te
ette karhitse
he
eivät karhitse
passiivi
ei karhita

Imperfekti

minä
karhitsin
sinä
karhitsit
hän/se
karhitsi
me
karhitsimme
te
karhitsitte
he
karhitsivat
passiivi
karhittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en karhinnut
sinä
et karhinnut
hän/se
ei karhinnut
me
emme karhinneet
te
ette karhinneet
he
eivät karhinneet
passiivi
ei karhittu

Perfekti

minä
olen karhinnut
sinä
olet karhinnut
hän/se
on karhinnut
me
olemme karhinneet
te
olette karhinneet
he
ovat karhinneet
passiivi
on karhittu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole karhinnut
sinä
et ole karhinnut
hän/se
ei ole karhinnut
me
emme ole karhinneet
te
ette ole karhinneet
he
eivät ole karhinneet
passiivi
ei ole karhittu

Pluskvamperfekti

minä
olin karhinnut
sinä
olit karhinnut
hän/se
oli karhinnut
me
olimme karhinneet
te
olitte karhinneet
he
olivat karhinneet
passiivi
oli karhittu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut karhinnut
sinä
et ollut karhinnut
hän/se
ei ollut karhinnut
me
emme olleet karhinneet
te
ette olleet karhinneet
he
eivät olleet karhinneet
passiivi
ei ollut karhittu

Käännöksiä suomeksi sanalle "karhita"

Näe yleisimmät verbit suomen kielessä.