Taivuta "ilmaista" - taivutus suomeksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

suomi"ilmaista" taivutus

Infinitiivi
suomi
  • ilmaista
Preesens
suomi
  • ilmaisen
II-Partisiippi
suomi
  • ilmaissut

Indikatiivi

Preesens

minä
ilmaisen
sinä
ilmaiset
hän/se
ilmaisee
me
ilmaisemme
te
ilmaisette
he
ilmaisevat
passiivi
ilmaistaan

Preesens, negatiivinen

minä
en ilmaise
sinä
et ilmaise
hän/se
ei ilmaise
me
emme ilmaise
te
ette ilmaise
he
eivät ilmaista
passiivi
ei ilmaista

Imperfekti

minä
ilmaisin
sinä
ilmaisit
hän/se
ilmaisi
me
ilmaisimme
te
ilmaisitte
he
ilmaisivat
passiivi
ilmaistiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en ilmaissut
sinä
et ilmaissut
hän/se
ei ilmaissut
me
emme ilmaisseet
te
ette ilmaisseet
he
eivät ilmaisseet
passiivi
ei ilmaistu

Perfekti

minä
olen ilmaissut
sinä
olet ilmaissut
hän/se
on ilmaissut
me
olemme ilmaisseet
te
olette ilmaisseet
he
ovat ilmaisseet
passiivi
on ilmaistu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole ilmaissut
sinä
et ole ilmaissut
hän/se
ei ole ilmaissut
me
emme ole ilmaisseet
te
ette ole ilmaisseet
he
eivät ole ilmaisseet
passiivi
ei ole ilmaistu

Pluskvamperfekti

minä
olin ilmaissut
sinä
olit ilmaissut
hän/se
oli ilmaissut
me
olimme ilmaisseet
te
olitte ilmaisseet
he
olivat ilmaisseet
passiivi
oli ilmaistu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut ilmaissut
sinä
et ollut ilmaissut
hän/se
ei ollut ilmaissut
me
emme olleet ilmaisseet
te
ette olleet ilmaisseet
he
eivät olleet ilmaisseet
passiivi
ei ollut ilmaistu

Käännöksiä suomeksi sanalle "ilmaista"

Näe yleisimmät verbit suomen kielessä.