Taivuta "zerwühlen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"zerwühlen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • zerwühlen
Partizip Präsens
saksa
  • zerwühlend
Partizip Perfekt
saksa
  • zerwühlt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
zerwühle
du
zerwühlst
er/sie/es
zerwühlt
wir
zerwühlen
ihr
zerwühlt
sie/Sie
zerwühlen

Indikativ Präteritum

ich
zerwühlte
du
zerwühltest
er/sie/es
zerwühlte
wir
zerwühlten
ihr
zerwühltet
sie/Sie
zerwühlten

Indikativ Perfekt

ich
habe zerwühlt
du
hast zerwühlt
er/sie/es
hat zerwühlt
wir
haben zerwühlt
ihr
habt zerwühlt
sie/Sie
haben zerwühlt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte zerwühlt
du
hattest zerwühlt
er/sie/es
hatte zerwühlt
wir
hatten zerwühlt
ihr
hattet zerwühlt
sie/Sie
hatten zerwühlt

Indikativ Futur I

ich
werde zerwühlen
du
wirst zerwühlen
er/sie/es
wird zerwühlen
wir
werden zerwühlen
ihr
werdet zerwühlen
sie/Sie
werden zerwühlen

Indikativ Futur II

ich
werde zerwühlt haben
du
wirst zerwühlt haben
er/sie/es
wird zerwühlt haben
wir
werden zerwühlt haben
ihr
werdet zerwühlt haben
sie/Sie
werden zerwühlt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.