Taivuta "zerlaufen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"zerlaufen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • zerlaufen
Partizip Präsens
saksa
  • zerlaufend
Partizip Perfekt
saksa
  • zerlaufen

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
zerlaufe
du
zerläufst
er/sie/es
zerläuft
wir
zerlaufen
ihr
zerlauft
sie/Sie
zerlaufen

Indikativ Präteritum

ich
zerlief
du
zerliefst
er/sie/es
zerlief
wir
zerliefen
ihr
zerlieft
sie/Sie
zerliefen

Indikativ Perfekt

ich
bin zerlaufen
du
bist zerlaufen
er/sie/es
ist zerlaufen
wir
sind zerlaufen
ihr
seid zerlaufen
sie/Sie
sind zerlaufen

Indikativ Plusquamperfekt

ich
war zerlaufen
du
warst zerlaufen
er/sie/es
war zerlaufen
wir
waren zerlaufen
ihr
wart zerlaufen
sie/Sie
waren zerlaufen

Indikativ Futur I

ich
werde zerlaufen
du
wirst zerlaufen
er/sie/es
wird zerlaufen
wir
werden zerlaufen
ihr
werdet zerlaufen
sie/Sie
werden zerlaufen

Indikativ Futur II

ich
werde zerlaufen sein
du
wirst zerlaufen sein
er/sie/es
wird zerlaufen sein
wir
werden zerlaufen sein
ihr
werdet zerlaufen sein
sie/Sie
werden zerlaufen sein

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.