Taivuta "zerknüllen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"zerknüllen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • zerknüllen
Partizip Präsens
saksa
  • zerknüllend
Partizip Perfekt
saksa
  • zerknüllt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
zerknülle
du
zerknüllst
er/sie/es
zerknüllt
wir
zerknüllen
ihr
zerknüllt
sie/Sie
zerknüllen

Indikativ Präteritum

ich
zerknüllte
du
zerknülltest
er/sie/es
zerknüllte
wir
zerknüllten
ihr
zerknülltet
sie/Sie
zerknüllten

Indikativ Perfekt

ich
habe zerknüllt
du
hast zerknüllt
er/sie/es
hat zerknüllt
wir
haben zerknüllt
ihr
habt zerknüllt
sie/Sie
haben zerknüllt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte zerknüllt
du
hattest zerknüllt
er/sie/es
hatte zerknüllt
wir
hatten zerknüllt
ihr
hattet zerknüllt
sie/Sie
hatten zerknüllt

Indikativ Futur I

ich
werde zerknüllen
du
wirst zerknüllen
er/sie/es
wird zerknüllen
wir
werden zerknüllen
ihr
werdet zerknüllen
sie/Sie
werden zerknüllen

Indikativ Futur II

ich
werde zerknüllt haben
du
wirst zerknüllt haben
er/sie/es
wird zerknüllt haben
wir
werden zerknüllt haben
ihr
werdet zerknüllt haben
sie/Sie
werden zerknüllt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.