Taivuta "verleihen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"verleihen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • verleihen
Partizip Präsens
saksa
  • verleihend
Partizip Perfekt
saksa
  • verliehen

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
verleihe
du
verleihst
er/sie/es
verleiht
wir
verleihen
ihr
verleiht
sie/Sie
verleihen

Indikativ Präteritum

ich
verlieh
du
verliehst
er/sie/es
verlieh
wir
verliehen
ihr
verlieht
sie/Sie
verliehen

Indikativ Perfekt

ich
habe verliehen
du
hast verliehen
er/sie/es
hat verliehen
wir
haben verliehen
ihr
habt verliehen
sie/Sie
haben verliehen

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte verliehen
du
hattest verliehen
er/sie/es
hatte verliehen
wir
hatten verliehen
ihr
hattet verliehen
sie/Sie
hatten verliehen

Indikativ Futur I

ich
werde verleihen
du
wirst verleihen
er/sie/es
wird verleihen
wir
werden verleihen
ihr
werdet verleihen
sie/Sie
werden verleihen

Indikativ Futur II

ich
werde verliehen haben
du
wirst verliehen haben
er/sie/es
wird verliehen haben
wir
werden verliehen haben
ihr
werdet verliehen haben
sie/Sie
werden verliehen haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.