Taivuta "verfließen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"verfließen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • verfließen
Partizip Präsens
saksa
  • verfließend
Partizip Perfekt
saksa
  • verflossen

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
verfließe
du
verfließt
er/sie/es
verfließt
wir
verfließen
ihr
verfließt
sie/Sie
verfließen

Indikativ Präteritum

ich
verfloss
du
verflossest; verflosst
er/sie/es
verfloss
wir
verflossen
ihr
verflosst
sie/Sie
verflossen

Indikativ Perfekt

ich
bin verflossen
du
bist verflossen
er/sie/es
ist verflossen
wir
sind verflossen
ihr
seid verflossen
sie/Sie
sind verflossen

Indikativ Plusquamperfekt

ich
war verflossen
du
warst verflossen
er/sie/es
war verflossen
wir
waren verflossen
ihr
wart verflossen
sie/Sie
waren verflossen

Indikativ Futur I

ich
werde verfließen
du
wirst verfließen
er/sie/es
wird verfließen
wir
werden verfließen
ihr
werdet verfließen
sie/Sie
werden verfließen

Indikativ Futur II

ich
werde verflossen sein
du
wirst verflossen sein
er/sie/es
wird verflossen sein
wir
werden verflossen sein
ihr
werdet verflossen sein
sie/Sie
werden verflossen sein

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.