Taivuta "verfärben" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"verfärben" taivutus

Infinitiv
saksa
  • verfärben
Partizip Präsens
saksa
  • verfärbend
Partizip Perfekt
saksa
  • verfärbt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
verfärbe
du
verfärbst
er/sie/es
verfärbt
wir
verfärben
ihr
verfärbt
sie/Sie
verfärben

Indikativ Präteritum

ich
verfärbte
du
verfärbtest
er/sie/es
verfärbte
wir
verfärbten
ihr
verfärbtet
sie/Sie
verfärbten

Indikativ Perfekt

ich
habe verfärbt
du
hast verfärbt
er/sie/es
hat verfärbt
wir
haben verfärbt
ihr
habt verfärbt
sie/Sie
haben verfärbt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte verfärbt
du
hattest verfärbt
er/sie/es
hatte verfärbt
wir
hatten verfärbt
ihr
hattet verfärbt
sie/Sie
hatten verfärbt

Indikativ Futur I

ich
werde verfärben
du
wirst verfärben
er/sie/es
wird verfärben
wir
werden verfärben
ihr
werdet verfärben
sie/Sie
werden verfärben

Indikativ Futur II

ich
werde verfärbt haben
du
wirst verfärbt haben
er/sie/es
wird verfärbt haben
wir
werden verfärbt haben
ihr
werdet verfärbt haben
sie/Sie
werden verfärbt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.