Taivuta "stammen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"stammen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • stammen
Partizip Präsens
saksa
  • stammend
Partizip Perfekt
saksa
  • gestammt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
stamme
du
stammst
er/sie/es
stammt
wir
stammen
ihr
stammt
sie/Sie
stammen

Indikativ Präteritum

ich
stammte
du
stammtest
er/sie/es
stammte
wir
stammten
ihr
stammtet
sie/Sie
stammten

Indikativ Perfekt

ich
habe gestammt
du
hast gestammt
er/sie/es
hat gestammt
wir
haben gestammt
ihr
habt gestammt
sie/Sie
haben gestammt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte gestammt
du
hattest gestammt
er/sie/es
hatte gestammt
wir
hatten gestammt
ihr
hattet gestammt
sie/Sie
hatten gestammt

Indikativ Futur I

ich
werde stammen
du
wirst stammen
er/sie/es
wird stammen
wir
werden stammen
ihr
werdet stammen
sie/Sie
werden stammen

Indikativ Futur II

ich
werde gestammt haben
du
wirst gestammt haben
er/sie/es
wird gestammt haben
wir
werden gestammt haben
ihr
werdet gestammt haben
sie/Sie
werden gestammt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.