Taivuta "spazieren" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"spazieren" taivutus

Infinitiv
saksa
  • spazieren
Partizip Präsens
saksa
  • spazierend
Partizip Perfekt
saksa
  • spaziert

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
spaziere
du
spazierst
er/sie/es
spaziert
wir
spazieren
ihr
spaziert
sie/Sie
spazieren

Indikativ Präteritum

ich
spazierte
du
spaziertest
er/sie/es
spazierte
wir
spazierten
ihr
spaziertet
sie/Sie
spazierten

Indikativ Perfekt

ich
bin spaziert
du
bist spaziert
er/sie/es
ist spaziert
wir
sind spaziert
ihr
seid spaziert
sie/Sie
sind spaziert

Indikativ Plusquamperfekt

ich
war spaziert
du
warst spaziert
er/sie/es
war spaziert
wir
waren spaziert
ihr
wart spaziert
sie/Sie
waren spaziert

Indikativ Futur I

ich
werde spazieren
du
wirst spazieren
er/sie/es
wird spazieren
wir
werden spazieren
ihr
werdet spazieren
sie/Sie
werden spazieren

Indikativ Futur II

ich
werde spaziert sein
du
wirst spaziert sein
er/sie/es
wird spaziert sein
wir
werden spaziert sein
ihr
werdet spaziert sein
sie/Sie
werden spaziert sein

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.