Taivuta "schillern" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"schillern" taivutus

Infinitiv
saksa
  • schillern
Partizip Präsens
saksa
  • schillernd
Partizip Perfekt
saksa
  • geschillert

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
schillere
du
schillerst
er/sie/es
schillert
wir
schillern
ihr
schillert
sie/Sie
schillern

Indikativ Präteritum

ich
schillerte
du
schillertest
er/sie/es
schillerte
wir
schillerten
ihr
schillertet
sie/Sie
schillerten

Indikativ Perfekt

ich
habe geschillert
du
hast geschillert
er/sie/es
hat geschillert
wir
haben geschillert
ihr
habt geschillert
sie/Sie
haben geschillert

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte geschillert
du
hattest geschillert
er/sie/es
hatte geschillert
wir
hatten geschillert
ihr
hattet geschillert
sie/Sie
hatten geschillert

Indikativ Futur I

ich
werde schillern
du
wirst schillern
er/sie/es
wird schillern
wir
werden schillern
ihr
werdet schillern
sie/Sie
werden schillern

Indikativ Futur II

ich
werde geschillert haben
du
wirst geschillert haben
er/sie/es
wird geschillert haben
wir
werden geschillert haben
ihr
werdet geschillert haben
sie/Sie
werden geschillert haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.