Taivuta "klären" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"klären" taivutus

Infinitiv
saksa
  • klären
Partizip Präsens
saksa
  • klärend
Partizip Perfekt
saksa
  • geklärt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
kläre
du
klärst
er/sie/es
klärt
wir
klären
ihr
klärt
sie/Sie
klären

Indikativ Präteritum

ich
klärte
du
klärtest
er/sie/es
klärte
wir
klärten
ihr
klärtet
sie/Sie
klärten

Indikativ Perfekt

ich
habe geklärt
du
hast geklärt
er/sie/es
hat geklärt
wir
haben geklärt
ihr
habt geklärt
sie/Sie
haben geklärt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte geklärt
du
hattest geklärt
er/sie/es
hatte geklärt
wir
hatten geklärt
ihr
hattet geklärt
sie/Sie
hatten geklärt

Indikativ Futur I

ich
werde klären
du
wirst klären
er/sie/es
wird klären
wir
werden klären
ihr
werdet klären
sie/Sie
werden klären

Indikativ Futur II

ich
werde geklärt haben
du
wirst geklärt haben
er/sie/es
wird geklärt haben
wir
werden geklärt haben
ihr
werdet geklärt haben
sie/Sie
werden geklärt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.