Taivuta "färben" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"färben" taivutus

Infinitiv
saksa
  • färben
Partizip Präsens
saksa
  • färbend
Partizip Perfekt
saksa
  • gefärbt

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
färbe
du
färbst
er/sie/es
färbt
wir
färben
ihr
färbt
sie/Sie
färben

Indikativ Präteritum

ich
färbte
du
färbtest
er/sie/es
färbte
wir
färbten
ihr
färbtet
sie/Sie
färbten

Indikativ Perfekt

ich
habe gefärbt
du
hast gefärbt
er/sie/es
hat gefärbt
wir
haben gefärbt
ihr
habt gefärbt
sie/Sie
haben gefärbt

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte gefärbt
du
hattest gefärbt
er/sie/es
hatte gefärbt
wir
hatten gefärbt
ihr
hattet gefärbt
sie/Sie
hatten gefärbt

Indikativ Futur I

ich
werde färben
du
wirst färben
er/sie/es
wird färben
wir
werden färben
ihr
werdet färben
sie/Sie
werden färben

Indikativ Futur II

ich
werde gefärbt haben
du
wirst gefärbt haben
er/sie/es
wird gefärbt haben
wir
werden gefärbt haben
ihr
werdet gefärbt haben
sie/Sie
werden gefärbt haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.