Taivuta "beschwören" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"beschwören" taivutus

Infinitiv
saksa
  • beschwören
Partizip Präsens
saksa
  • beschwörend
Partizip Perfekt
saksa
  • beschworen

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
beschwöre
du
beschwörst
er/sie/es
beschwört
wir
beschwören
ihr
beschwört
sie/Sie
beschwören

Indikativ Präteritum

ich
beschwor
du
beschworst
er/sie/es
beschwor
wir
beschworen
ihr
beschwort
sie/Sie
beschworen

Indikativ Perfekt

ich
habe beschworen
du
hast beschworen
er/sie/es
hat beschworen
wir
haben beschworen
ihr
habt beschworen
sie/Sie
haben beschworen

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte beschworen
du
hattest beschworen
er/sie/es
hatte beschworen
wir
hatten beschworen
ihr
hattet beschworen
sie/Sie
hatten beschworen

Indikativ Futur I

ich
werde beschwören
du
wirst beschwören
er/sie/es
wird beschwören
wir
werden beschwören
ihr
werdet beschwören
sie/Sie
werden beschwören

Indikativ Futur II

ich
werde beschworen haben
du
wirst beschworen haben
er/sie/es
wird beschworen haben
wir
werden beschworen haben
ihr
werdet beschworen haben
sie/Sie
werden beschworen haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.