Taivuta "aufweisen" - taivutus saksaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

saksa"aufweisen" taivutus

Infinitiv
saksa
  • aufweisen
Partizip Präsens
saksa
  • aufweisend
Partizip Perfekt
saksa
  • aufgewiesen

Indikativ

Indikativ Präsens

ich
weise auf
du
weist auf
er/sie/es
weist auf
wir
weisen auf
ihr
weist auf
sie/Sie
weisen auf

Indikativ Präteritum

ich
wies auf
du
wiesest auf; wiest auf
er/sie/es
wies auf
wir
wiesen auf
ihr
wieset auf
sie/Sie
wiesen auf

Indikativ Perfekt

ich
habe aufgewiesen
du
hast aufgewiesen
er/sie/es
hat aufgewiesen
wir
haben aufgewiesen
ihr
habt aufgewiesen
sie/Sie
haben aufgewiesen

Indikativ Plusquamperfekt

ich
hatte aufgewiesen
du
hattest aufgewiesen
er/sie/es
hatte aufgewiesen
wir
hatten aufgewiesen
ihr
hattet aufgewiesen
sie/Sie
hatten aufgewiesen

Indikativ Futur I

ich
werde aufweisen
du
wirst aufweisen
er/sie/es
wird aufweisen
wir
werden aufweisen
ihr
werdet aufweisen
sie/Sie
werden aufweisen

Indikativ Futur II

ich
werde aufgewiesen haben
du
wirst aufgewiesen haben
er/sie/es
wird aufgewiesen haben
wir
werden aufgewiesen haben
ihr
werdet aufgewiesen haben
sie/Sie
werden aufgewiesen haben

Näe yleisimmät verbit saksan kielessä.