Taivuta "slå" - taivutus ruotsiksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

ruotsi"slå" taivutus

Infinitiv
ruotsi
  • slå
Preteritum
ruotsi
  • slog
Perfekt
ruotsi
  • har slagit

Indikativ

Presens

jag
slår
du
slår
han/hon/den/det
slår
vi
slår
ni
slår
de
slår

Preteritum

jag
slog
du
slog
han/hon/den/det
slog
vi
slog
ni
slog
de
slog

Perfekt

jag
har slagit
du
har slagit
han/hon/den/det
har slagit
vi
har slagit
ni
har slagit
de
har slagit

Pluskvamperfekt

jag
hade slagit
du
hade slagit
han/hon/den/det
hade slagit
vi
hade slagit
ni
hade slagit
de
hade slagit

Futurum

jag
ska slå; kommer (att) slå
du
ska slå; kommer (att) slå
han/hon/den/det
ska slå; kommer (att) slå
vi
ska slå; kommer (att) slå
ni
ska slå; kommer (att) slå
de
ska slå; kommer (att) slå

Näe yleisimmät verbit ruotsin kielessä.