Taivuta "dividera" - taivutus ruotsiksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

ruotsi"dividera" taivutus

Infinitiv
ruotsi
  • dividera
Preteritum
ruotsi
  • dividerade
Perfekt
ruotsi
  • har dividerat

Indikativ

Presens

jag
dividerar
du
dividerar
han/hon/den/det
dividerar
vi
dividerar
ni
dividerar
de
dividerar

Preteritum

jag
dividerade
du
dividerade
han/hon/den/det
dividerade
vi
dividerade
ni
dividerade
de
dividerade

Perfekt

jag
har dividerat
du
har dividerat
han/hon/den/det
har dividerat
vi
har dividerat
ni
har dividerat
de
har dividerat

Pluskvamperfekt

jag
hade dividerat
du
hade dividerat
han/hon/den/det
hade dividerat
vi
hade dividerat
ni
hade dividerat
de
hade dividerat

Futurum

jag
ska dividera; kommer (att) dividera
du
ska dividera; kommer (att) dividera
han/hon/den/det
ska dividera; kommer (att) dividera
vi
ska dividera; kommer (att) dividera
ni
ska dividera; kommer (att) dividera
de
ska dividera; kommer (att) dividera

Näe yleisimmät verbit ruotsin kielessä.