Taivuta "pozdrawiać" - taivutus puolaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

puola"pozdrawiać" taivutus

Bezokolicznik
puola
  • pozdrawiać
Czas teraźniejszy
puola
  • pozdrawiam
Tryb przypuszczający
puola
  • pozdrawiałbym

Tryb oznajmujący

Czas teraźniejszy

ja
pozdrawiam
ty
pozdrawiasz
on/ona/ono
pozdrawia
my
pozdrawiamy
wy
pozdrawiacie
oni/one
pozdrawiają

Czas przeszły

ja (m)
pozdrawiałem
ja (f)
pozdrawiałam
ty (m)
pozdrawiałeś
ty (f)
pozdrawiałaś
on
pozdrawiał
ona
pozdrawiała
ono
pozdrawiało
my (m)
pozdrawialiśmy
my (f)
pozdrawiałyśmy
wy (m)
pozdrawialiście
wy (f)
pozdrawiałyście
oni
pozdrawiali
one
pozdrawiały

Czas przyszły złożony

ja (m)
będę pozdrawiał
ja (f)
będę pozdrawiała
ty (m)
będziesz pozdrawiał
ty (f)
będziesz pozdrawiała
on
będzie pozdrawiał
ona
będzie pozdrawiała
ono
będzie pozdrawiało
my (m)
będziemy pozdrawiali
my (f)
będziemy pozdrawiały
wy (m)
będziecie pozdrawiali
wy (f)
będziecie pozdrawiały
oni
będą pozdrawiali
one
będą pozdrawiały

Näe yleisimmät verbit puolan kielessä.