Taivuta "dopuszczać" - taivutus puolaksi - bab.la verbintaivuttaja

Conjugation of have (Export PDF)

puola"dopuszczać" taivutus

Bezokolicznik
puola
  • dopuszczać
Czas teraźniejszy
puola
  • dopuszczam
Tryb przypuszczający
puola
  • dopuszczałbym

Tryb oznajmujący

Czas teraźniejszy

ja
dopuszczam
ty
dopuszczasz
on/ona/ono
dopuszcza
my
dopuszczamy
wy
dopuszczacie
oni/one
dopuszczają

Czas przeszły

ja (m)
dopuszczałem
ja (f)
dopuszczałam
ty (m)
dopuszczałeś
ty (f)
dopuszczałaś
on
dopuszczał
ona
dopuszczała
ono
dopuszczało
my (m)
dopuszczaliśmy
my (f)
dopuszczałyśmy
wy (m)
dopuszczaliście
wy (f)
dopuszczałyście
oni
dopuszczali
one
dopuszczały

Czas przyszły złożony

ja (m)
będę dopuszczał
ja (f)
będę dopuszczała
ty (m)
będziesz dopuszczał
ty (f)
będziesz dopuszczała
on
będzie dopuszczał
ona
będzie dopuszczała
ono
będzie dopuszczało
my (m)
będziemy dopuszczali
my (f)
będziemy dopuszczały
wy (m)
będziecie dopuszczali
wy (f)
będziecie dopuszczały
oni
będą dopuszczali
one
będą dopuszczały

Näe yleisimmät verbit puolan kielessä.